Home > Vzdělání > Tipy a triky, jak se naučit plynule (nejen) anglicky

Tipy a triky, jak se naučit plynule (nejen) anglicky

Angličtina patří mezi nejrozšířenější jazyky světa, čímž otevírá cestu ke spoustě informací a příležitostí, jak pracovních, tak studijních. Jak tedy vypilovat své znalosti a odvahu mluvit tak, abychom při setkání s rodilým mluvčím zněli stejně odhodlaně jako ve své hlavě?
 americké dekorace
Ponořte se do angličtiny
Nejlepší způsob, jak se naučit cizí jazyk, je cestovat či žít v cizině. Tak k vám vědomosti proudí takřka nepřetržitě a krůčky k úspěchu se mění ve skoky. Pokud však takové možnosti nemáte, stačí si uzpůsobit své zvyky. Sledováním anglických stránek, čtením zpráv nebo například nastavením jazyku v mobilu či na sociálních sítích si zaručíte neustálý kontakt s angličtinou, i když budete jen nastavovat budík a brouzdat internetem. Váš mozek se tak časem přizpůsobí danému jazyku a bude jednodušší „přepnout“ z češtiny.
 
Zkuste si sami se sebou, do zrcadla, či jen v hlavě trochu zakonverzovat anglicky. Můžete vést filozofické monology o smyslu života, komentovat okolní dění nebo si prohlubovat nově naučená slovíčka kupříkladu vymýšlením příběhů. Důležité je nebát se a zkoušet.
 zábavné učení jazyků
Ve dvou se to lépe táhne
Pokud hodláte skočit do nějaké cizojazyčné výzvy s parťákem, ještě lépe! Můžete spolu konverzovat i navzájem se motivovat. Kdyby vám byl jeden společník málo, určitě stojí za to najít si tzv. kamaráda na dopisování, například přes Penfriend Club.
 
Zběsilá seriálová mánie?
Ať už jste vášnivými fanoušky Game of Thrones nebo Walking dead, není pro vás nic užitečnějšího než svůj oblíbený seriál sledovat v původním znění s českými (potažmo anglickými) titulky. Nicméně jakmile místo slovíček přichází frustrace, že nerozumíte ani ň, je třeba zvolnit a zkusit místo filmů a seriálů s rychlými dialogy něco pomalejšího.
Úsměvné a okouzlující může být Prasátko Pepina, kde se slovíčka často opakují, tudíž se snazší je vstřebat, nebo třeba videa Oxford English Daily Conversation, která jsou volně dostupná na YouTube s anglickými titulky.
noční učení 
Virtuální nakopnutí
Někteří počítačovým hrám neholdují, jiní na ně zase nedají dopustit. Co se jim ale nedá vytknout, je slovní zásoba, která se tvoří, pokud opustíte český dabing a vsadíte na angličtinu. Mnohdy bývají slovíčka neobvyklá a podstatně rozšiřují znalost, jindy jen upevňují každodenní situace (např. The Sims)
 
Také aplikace hýbou světem.  A nejen jím, ale i vašimi znalostmi. Šikovní pomocníci v chytrém mobilu vám pomohou rozšířit obzory. Na internetu jich najdete spousty, nicméně mezi nejlepší patří moudrá sovička Duolingo, kde najdete kurz česko-anglický a další jazyky je třeba procvičovat skrz angličtinu, a soubor kurzů Memrise, který je spíše pro pokročilejší studenty, kde si můžete procvičovat například nepravidelná slovesa či fráze užitečné pro FCE.