Home > Finance > Nedůvěra versus důvěřivost

Nedůvěra versus důvěřivost

Mnoho seniorů mají velkou nedůvěru v bankovní instituty. Je to možná i dané dobou, kdy několikrát o úspory, které vložili do různých kampeliček a spořitelen, doslova přišli bez jakékoliv náhrady. Tato doba dávno pominula, ovšem nedůvěra stále zůstává. Tak více a více důchodců uchovává své těžce našetřené peníze doma po různých místech. To zase otevírá možnosti podvodníkům, kteří spoléhají na to, že senioři mají běžně pod matrací schované obálky. Takže na jednu stranu se tvoří nedůvěřivost k bankám, ale na druhou stranou se nechají snadno zmanipulovat psychicky, kdy nedokážou rozlišit pravdu od podvodu a mnohdy veškeré své úspory vydají i dobrovolně, jelikož si myslí, že tím někomu pomohou. Poté zbytečně přichází leckdy i o poslední našetřené peníze.
vstup do trezoru.jpg

I v bance se dá ušetřit

Mezi účty v bankách je podstatně velký rozdíl a na trhu se jich vyskytuje poměrně dost. Správným výběrem ovšem lze ušetřit i řádově až několik stovek korun, což se vždycky vyplatí. Možná je dobré se poradit i se sociální pracovnicí nebo finančním odborníkem, pokud nemá senior jiné možnosti a sám se třeba bojí vyřizovat formality v bance.

Nejznámější a nejvýhodnější produkty na míru pro důchodový věk:

Equa bank – velmi výhodný účet, kdy jeho vedení je zcela zdarma a ani výběry ze všech bankomatů nejsou zpoplatněny.

Fio banka – vedení a založení je zdarma, totéž platí pro placení a výběry z bankomatů v omezeném počtu.

Česká spořitelna – nabízí pro seniory v rámci služby Moje zdravé finance účet zdarma. Za určitých podmínek majitel může získat i dva účty.

Komerční banka – nejlacinější účet se jmenuje Můj účet. Vedení a založení je zdarma, ani za výběry od domovské banky se neplatí, přesto má svoje určité poplatky jako odchozí platby a výběr z jiného bankomatu. 
stejné pokladničky.jpg

ČSOB – nejlacinější účet je Plus Konto, které je u klientů starších 58 let zdarma. Také se to může týkat zdravotně postižených osob. Má to jeden malý háček, musí na něj přijít alespoň 5 000,- Kč měsíčně, což by mohl pokrýt důchod. Poté má samozřejmě spousty dalších výhod.

Existují jiné banky, jejich účty se pak různě liší nabídkou, a proto je dobré si zjistit, co to všechno obnáší. Přesto peníze uložené v těchto institucích budou prakticky bezpečné.