Home > Finance > Můžu získat hypotéku, když patřím do skupiny OSVČ ?

Můžu získat hypotéku, když patřím do skupiny OSVČ ?

Patříte do OSVČ skupiny ? neboli skupiny podnikatelů, živnostníků a podobně ? přemýšleli jste o hypotéce ale nevíte si rady, protože vám každý říká něco jiného? Nemusíte se ničeho bát, jsme tu právě pro vás, vysvětlíme si vše potřebné.

Jako první si vysvětlíme co znamená zkratka OSVČ. OSVČ neboli osoba samostatně výdělečně činná, je někdo kdo pracuje sám na sebe, takže jak už bylo uvedeno výše jsou to osoby kteří se živí podnikáním nebo jako živnostníci na své triko. Osoby které jsou vedené jako OSVČ, jsou především však osoby které vykonávají danou činnost na základě živnosti.

Jaké je správné rozhodnutí ?

Pokud jste OSVČ a chtěly byste si vzít hypotéku musíte splňovat naprosto stejné podmínky jako mají klasičtí zaměstnanci. Mezi tyto podmínky především patří dvě nejdůležitější, které musí splňovat naprosto každý, těmi jsou – 1) Musíte patřit do kategorie 18+, takže osoby mladší 18ti let v žádném případě nesmí o hypotéku zažádat. a za 2) Musíte mít dostatečný měsíční příjem nebo alespoň jakoukoliv věc v dostatečné hodnotě zástavy, takže pokud nemáte dostatečný příjem, můžete nechat zastavit jakoukoliv VAŠÍ nemovitost nebo auto, opravdu je jedno co bude v zástavě ale musí to mít dostatečnou hodnotu zástavy a musí to být ve vašem vlastnictví.

Pokud chcete být ve „výhodě“, bude pro vás ideální aby jste si celý proces nastudovali předem. Banky po vás totiž budou chtít doklad k prokázání příjmu, a nejčastěji si žádají vaše poslední daňové přiznání. U těchto daňových přiznání se však připravte na to že každá banka je jiná, některé bude stačit pouze jedno, ale musíte se připravit že po vás budou chtít jedno až dvě poslední daňová přiznání. Takže jak už je uvedeno výše vždy je lepší si to prostudovat a připravit se na tyto věci dopředu.

Vždy je dobré před samotnou akcí, vyhledat nějakého dobrého hypotečního poradce, který vám poradí a důkladně s vámi projedná vaší momentální situaci. Jenže jak všichni víme, každá věc má svojí výhodu ale i nevýhodu a jaké jsou výhody a nevýhody u hypotéky pro vás jakožto OSVČ v případě že byste dokládali doklad k určení příjmu podle posledních daňových přiznání ?

Výhody : Pomůžete tím jak vám tak i bance, protože pro banku bude lehčí spočítat vaší bonitu. Jako druhá výhoda se dá počítat i to že díky tomu že doložíte poslední daňové přiznání, máte možnost dostat vyšší hypotéku.

Nevýhody : Bohužel mezi nevýhody opět nepatří nic pozitivního, jednou z nevýhod je samozřejmě riziko vyšších daní. a bohužel si tím můžete zvýšit i tzv. zálohy na sociálním a zdravotním.

OSVČ

Jako další možnost je použít hypotéku OSVČ https://nebankovnihypoteky.net/hypoteka-bez-dolozeni-prijmu-podnikatelsky-uver/ s pomocí tzv. výdajového paušálu (výdaj. paušál = výdaje procentem z vašeho příjmu)

Tato možnost je však velice riskantní, Kvůli tomuto výdajovému paušálu se může stát že vám začne klesat základ daně a jakmile začne klesat základní daň, automaticky začne klesat i takzvaný deklarovaný příjem, (slovo deklarovat má více významů, nejčastěji se však používá význam tohoto slova a tím je veřejně něco prohlašovat). Je to naprosto snadné Čím větší je výše paušálu tím více klesají vaše příjmy.

Opět však narazíme i na výhody a nevýhody.

Výhody : získáte menší administrativu spojenou s daňovým přiznáním.

Nevýhody : Může se stát že nedostanete tak vysokou půjčku, jako při podání žádosti s doložením vašich skutečných příjmů.

A jaké doklady a dokumenty si máte připravit ?

  • Již zmíněné daňové přiznání za poslední rok nebo dva
  • Doklad o tom že jste platili daně z příjmu
  • Potvrzení pro finanční úřad o vaší tzv. bezdlužnosti
  • Pokud jste v pronájmu, tak si připravte i vaši nájemní smlouvu
  • List o vlastnictví nemovitosti (pokud nějakou vlastníte)

Banky se u osob v OSVČ budou zajímat také především o její roční obrat, obor a délku podnikání a jedno nejdůležitějších vaše čisté měsíční příjmy.