Home > Finance > Je zvykem si stěžovat

Je zvykem si stěžovat

Zkuste se zamyslet nad tím, co slýcháte, když přijde řeč na peníze. Ať už se bavíme s někým blízkým nebo třeba i s docela cizím člověkem, nejednou slyšíme spíše jenom hořekování a nepublikovatelná slova. Prostě nebýváme spokojeni s tím, jak na tom po finanční stránce jsme. Peněz nám připadá málo, stejně jako toho, co si za ně můžeme dovolit, a kdyby to šlo, chtěli bychom mít daleko víc. Nadáváme na skoupé zaměstnavatele, kteří nás (údajně) berou na hůl, stěžujeme si na přemrštěné ceny, na inflaci, na to, kolik musíme odvádět na daních a dalších povinných odvodech…

naše mince

My Češi už jsme prostě takoví. A zatímco lze podobnou nespokojenost očekávat u lidí, kteří si skutečně vydělávají učiněnou almužnu nebo dokonce jenom žijí z nízkých dávek, je faktem, že si stěžují i lidé skutečně movití, kterým by mohli všichni ostatní jedině závidět.

Proč je tomu tak? Nejspíše proto, že chceme mít svůj klid. A kdybychom těm méně solventním do očí s úsměvem přiznali, že se máme finančně skvěle, mohli by nám tito dejme tomu ze závisti házet klacky pod nohy nebo by nás mohli co chvíli obtěžovat s tím, abychom jim nějaké ty svoje peníze dali nebo půjčili, případně půjčili a tím de facto dali, protože bychom je z nich zřejmě už nikdy nevymámili.

české koruny

Zkrátka a dobře: Nevede se nám zas až tak zle https://www.fahd.cz/nevede-se-nam-zas-az-tak-zle/, jak by to snad mohlo na první pohled vypadat. A jestli mi to nevěříte, rozhlédněte se kolem sebe. Jistě, možná uvidíte nějaké ty bezdomovce či žebráky, ale v porovnání s tím, kolik je kolem nás zaopatřených lidí, je těchto naprosté minimum. Podívejte se na ty kolem sebe a zjistíte, že tu jenom málokdo chodí ve zjevně ošuntělém oblečení nebo je dokonce polonahý jenom proto, že nemá co na sebe a nemůže si to pořídit. A i pohled na naše tělesné schránky dokazuje, že jako celek rozhodně nestrádáme hlady. Vidíme tu daleko více lidí obézních než podvyživených a obezita je na rozdíl od podvýživy skutečným problémem naší společnosti.

A tak si sice stěžujeme, ale obvykle bezdůvodně. Ve skutečnosti se máme náramně dobře.