Home > Bydlení > Jak vytvořit krásný květinový záhon kvetoucí od jara do podzimu

Jak vytvořit krásný květinový záhon kvetoucí od jara do podzimu


Kvetoucí zahrady přitahují pozornost pokaždé, když procházíme kolem. Docílit toho, abychom měli na záhonu květy po celou dobu od jara do podzimu, je poměrně snadné, stačí dodržet určité zásady. Půjde to snadno, jestliže budete vzájemně kombinovat okrasné dřeviny, trvalky vysokého vzrůstu a nízké skalničky.
květinová louka

Záhon by měl mít podobu stupňovité terasy, která vytváří dojem celistvosti a nechá vyniknout všem druhům. Do zadní části patří výrazné trvalky s vysokými stonky, např. alstroemerie a vlčí bob. Každá z nich by měla mít dostatek prostoru a neměly by si navzájem stínit. Pamatujme také na pravidelné zastřihávání, aby rostliny neprorůstaly příliš do popředí.

V prostřední části jsou ideální okrasné dřeviny menšího vzrůstu, tedy azalky, smrčky, jalovec, tis anebo hebe. Dřeviny však časem zvětší svůj objem, počítejte s tím, že je bude třeba buď obměňovat, nebo jim ponechat více prostoru.
šnek na mechu


Dejte vyniknout terasovité koncepci


Vpředu vysázíme typické skalničky, které výrazně kvetou, a jsou velmi nízké, takže dotvoří celistvý dojem a zajímavou scenérii. Jsou to rostliny rostoucí v trsových polštářích, např. mateřídouška, vřes nebo devaterník. Hodí se sem i drobné kvetoucí hyacinty. Mateřídoušky kultivované pro zahrady vykvétají na jaře v květnu a červnu, v tomto období kvete i devaterník. Výrazně doplní modré květy mateřídoušky svými krásnými růžovými, červenými nebo bílými kvítky.

Při výsadbě azalek nezapomeňte na potřebnou kyselost půdního podloží, vysazujeme je tedy do substrátové směsi s rašelinou. Podobný typ zeminy vyžaduje i rododendron a hebe. Těm rovněž neopadávají listy a jsou vděčnými dekorativními dřevinami.

Vysoké trvalky v pozadí záhonu dají tomuto koutu přírody zajímavý ráz celistvosti mnoha rostlinných druhů, nádherné květy vlčího bobu byly do Evropy dovezeny ze Spojených států, kde rostou v bohatém zastoupení na otevřených travnatých prériích. V evropských podmínkách se jim dobře daří a můžeme je spatřit někdy i ve volné přírodě. Stejně tak astroemerie je dovezena z Ameriky, kvete v trsech a tato cibulovina bez problémů přežije i mírnou zimu