Home > Podnikání > Podnikání na Bali

Podnikání na Bali


Na samém začátku je opravdu důležité vzít v potaz, že Indonésie, kterou je právě Bali součástí, je velmi rozvojovou zemí. Kromě toho, že má jednu z největších ekonomik světa, má také velký potenciál. Bohužel ti, kteří se zde rozhodnou podnikat ale moc dobře neznají zvyky nebo zákony, na to většinou nemile doplatí. Proto je dobré si všechno do toho nejmenšího detailu nastudovat.
palmy na Bali.jpg
I taková politika pracovních víz je zde velmi striktní. Jsou dána velmi přísná kritéria, která musí každý nový uchazeč splnit.
Jelikož je v Indonésii velmi rozsáhlá byrokracie, je řešení úředních záležitostí velmi složité. Většinou se musí předložit opravdu velké množství dokumentů, které vám mnohdy vlastně k ničemu stejně nebudou.
Jestliže navíc máte více předmětů podnikání, je důležité si dát velký pozor na to, zda vůbec mohou být licence na jejich vykonávání kombinované a pod jednou firmou. Pokud ne, pak vám nezbývá nic jiného, než založit firmu další. S touto licencí vám ale může poradit i notář při sepisování zakládací listiny.
Pokud se ptáte, jak to vypadá po finanční stránce, pak věřte, že pokud využijete služeb agenta, bude vás to stát okolo 8 tisíc USD. Jestliže si ale budete zařizovat vše sami, pak vás to určitě vyjde mnohem levněji.
Měli byste si dávat velký pozor na Balijský kalendář. Pokud chcete totiž například stavět hotel, můžete ho začít stavět pouze v určitý den. Jedná se o den, který je v tomto kalendáři předem určený.
pět lidí na pláži.jpg
Jestli je na Bali něco, s čím se budete setkávat velmi často, pak je to obrovská korupce, která je prostě na každém kroku. Někteří tvrdí, že je to každodenní součástí života na Bali. I když je to opravdu smutné tak ti, kteří pracují na vyšších pozicích, jsou ještě hrdí na to, že z úplatku prostě žijí.
Je ale pravdou, že právě díky korupci jde urychlit opravdu velké množství věcí. Například různé licence nebo povolení.
Každý, kdo vyzkoušel podnikat na Bali, tvrdí, že začátky jsou sice mnohem komplikovanější než například u nás, ale rozhodně to není nemožné.
Jestli tedy opravdu chcete na Bali přesunout alespoň nějakou malou část vašeho byznysu nebo začít byznys úplně nový, pak je to jen ve vaší režii. Máte možnost svůj sen zrealizovat, tak této možnosti rozhodně využijte, než bude příliš pozdě.