Home > Web > Nástrahy nakupování na internetu

Nástrahy nakupování na internetu

Co si budeme, většina e-shopů už dneska jede na solidní bázi s profesionálním přístupem, a i kdejaká dívenka, která prodává deníčky, dokáže přistoupit k online transakci s vervou zkušeného obchodníka. Dnes už málokdy narazíte na e-shop, který vám zboží nejen nedodá, ale ještě strhne větší částku, než by měl. Je pravda, že stále tu jsou „e-shopy“, na kterých lze nakoupit leda tak zkažený večer a špatný pocit, ale takový obchod poznáte hned – zanedbané webové stránky a například neexistující kontaktní čísla nebo nefungující odkazy, zkrátka Potěmkinova vesnice. Podvodů však neubývá, ale stávají se sofistikovanější a propracovanější. Pojďme se proto podívat společně na některé základní zásady nakupování na internetu.
 kurzor na košíku
1)      Kontrolujte výpisy
Jakmile nastane podezření, že je něco v nepořádku, okamžitě to zjistíte ve výpisu z vašeho bankovního účtu. Stačí pár prokliků a hned zjistíte, že dvacet tisíc na šampón neznámé značky asi nebyl váš záměr. Čím dříve si takových nesrovnalostí všimnete, tím lépe a také půjdou mnohem lépe odhalit ti, kteří se k vašim údajům dostali.
 
2)      Nakupujte pouze přes ověřené e-shopy
Není nutné vypínat možnost platby kartou po každém nákupu, aby náhodou se něco nestalo – stačí tomu předejít a tedy nakupovat pouze na těch e-shopech, které jsou ověřeny (například mají HTTPS protokol s certifikátem, viditelným vlevo nahoře u domény) a mají nějaké to renomé. Nenakupujte na neznámých a podivných e-shopech, prodávající ještě divnější zboží. Pro bizár si skočte do bazaru.
 
3)      Dávejte si pozor na kartu
Pokud neztrácíte kartu dnes a denně, tedy pravidelně ji neobměňujete, dejte si na ni velký pozor, neboť karta, to jsou vrata k vašim penězům. Nikde vaši kartu nezveřejňujte a rozhodně ji nikomu nesvěřujte, ať zadá čísla a kódy za vás. Střežte ji jako oko v hlavě.
 
4)      Mějte limit
Svůj bankovní účet nejlépe uchráníte, pokud nastavíte limity transakcí – to znamená, že měsíčně si stanovíte limit například na 5000 korun a cokoliv nad to už vám zkrátka účet nepustí ten daný měsíc.
 
 zelené označení
To je jen pár základních pravidel, pokud nakupujeme na internetu. A pokud si myslíte, že jsou tyto pravidla zbytečně striktní anebo naopak málo, vždycky si pro zboží můžete zajít do kamenné prodejny. Možná vás cestou tam nikdo neokrade.