Home > Web > Nástrahy nakupování na internetu

Nástrahy nakupování na internetu

Co si budeme, většina e-shopů už dneska jede na solidní bázi s profesionálním přístupem, a i kdejaká dívenka, která prodává deníčky, dokáže přistoupit k online transakci s vervou zkušeného obchodníka. Dnes už málokdy narazíte na e-shop, který vám zboží nejen nedodá, ale ještě strhne větší částku, než by měl. Je pravda, že stále tu jsou „e-shopy“, na kterých lze nakoupit leda tak zkažený večer a špatný pocit, ale takový obchod poznáte hned – zanedbané webové stránky a například neexistující kontaktní čísla nebo nefungující odkazy, zkrátka Potěmkinova vesnice. Podvodů však neubývá, ale stávají se sofistikovanější a propracovanější. Pojďme se proto podívat společně na některé základní zásady nakupování na internetu.
 kurzor na košíku
1)      Kontrolujte výpisy
Jakmile nastane podezření, že je něco v nepořádku, okamžitě to zjistíte ve výpisu z vašeho bankovního účtu. Stačí pár prokliků a hned zjistíte, že dvacet tisíc na šampón neznámé značky asi nebyl váš záměr. Čím dříve si takových nesrovnalostí všimnete, tím lépe a také půjdou mnohem lépe odhalit ti, kteří se k vašim údajům dostali.
 
2)      Nakupujte pouze přes ověřené e-shopy
Není nutné vypínat možnost platby kartou po každém nákupu, aby náhodou se něco nestalo – stačí tomu předejít a tedy nakupovat pouze na těch e-shopech, které jsou ověřeny (například mají HTTPS protokol s certifikátem, viditelným vlevo nahoře u domény) a mají nějaké to renomé. Nenakupujte na neznámých a podivných e-shopech, prodávající ještě divnější zboží. Pro bizár si skočte do bazaru.
 
3)      Dávejte si pozor na kartu
Pokud neztrácíte kartu dnes a denně, tedy pravidelně ji neobměňujete, dejte si na ni velký pozor, neboť karta, to jsou vrata k vašim penězům. Nikde vaši kartu nezveřejňujte a rozhodně ji nikomu nesvěřujte, ať zadá čísla a kódy za vás. Střežte ji jako oko v hlavě.
 
4)      Mějte limit
Svůj bankovní účet nejlépe uchráníte, pokud nastavíte limity transakcí – to znamená, že měsíčně si stanovíte limit například na 5000 korun a cokoliv nad to už vám zkrátka účet nepustí ten daný měsíc.
 
 zelené označení
To je jen pár základních pravidel, pokud nakupujeme na internetu. A pokud si myslíte, že jsou tyto pravidla zbytečně striktní anebo naopak málo, vždycky si pro zboží můžete zajít do kamenné prodejny. Možná vás cestou tam nikdo neokrade.

Nástrahy nakupování na internetu
5 (100%)3