Home > Bydlení > Alternativy k toaletnímu papíru

Alternativy k toaletnímu papíru

Většina výrobců používá pro svůj toaletní papír čerstvá vlákna z buničiny, ta se vyrábí ze dřeva. Dřevo se těží po celém světě, někdy i nelegálně nebo trvale ve volné přírodě a plantážích. Cestou ven by mohl být vývoj alternativních materiálů. Například bambus je považován za rychle obnovitelný zdroj a za dobrou náhradu stromu.
role toaleťáku
Ale recyklovaný toaletní papír je pravděpodobně ještě šetrnější k životnímu prostředí a využívá méně zdrojů než speciálně pěstovaný bambus. Je tak v současné době lepší volbou. Nebojte se, dnešní recyklovaný papír již dávno není tím nepříjemným hrubým šedým papírem. Jeden problém však zůstává, i když používáte tento výrobek, vzniká ještě odpad z obalu, ve kterém se recyklovaný papír prodává. Pokud vás to trápí a chcete s tím něco udělat, máme pro vás další alternativy.

 

Alternativa č. 1: žínka

Nejjednodušší způsob, jak provést hygienu bez toaletního papíru a který zároveň splňuje naše západní hygienické návyky, je kombinace vody a žínky (nebo jiných hadříků). Výhoda: žínku lze brát všude sebou, dokonce i na cesty. Nevýhoda: praní a skladování použitých žínek je o zvyku.

Alternativa č. 2: bidet

Bidet, francouzský vynález z 18. století. Wikipedie říká: “bidet je nízko položený dřez. Používá se k čištění genitálií a řitního otvoru.“ V praxi se však obvykle používá vedle toaletního papíru a nikoliv jako náhrada za něj.
Výhoda: hygienické a pohodlné čištění. Nevýhoda: drahá instalace. Z čistě ekologického hlediska, pokud ho použijete jako doplněk k toaletnímu papíru, nemá bidet žádnou skutečnou ekologickou přidanou hodnotu.
bidet v koupelně

Alternativa č. 3: hygienická sprcha

Každý, kdo někdy cestoval po jihovýchodní Asii nebo severních částech Afriky, zná sprchy vedle toalety. Obyčejně je to pružná sprchová hadice jednoduše namontována jako doplněk vedle „normálních“ sedacích nebo dřepových toalet. Sprchová hlavice je, stejně jako ve sprše, držena v držáku na stěně nebo nádrži.
Výhoda: hygienické čištění a snadná manipulace. Nevýhody: vyžaduje to opět samozřejmě zvyk.

Alternativa č. 4: sprchové wc all-in-one

Nejpohodlnějším, diskrétním a v závislosti na požadavku pravděpodobně nejdražším způsobem čištění vodou jsou sprchové systémy instalované přímo v toaletě. Takové záchody jsou vybaveny systémem, který v případě potřeby vystřikuje vodu. Velmi moderní varianty této toalety jsou vybaveny senzory, vyhřívanými toaletními sedadly, plně automatickou činností, různými sprchami s nastavením tlaku a objemu vody. Celé zařízení může diskrétně zmizet v záchodové míse.