Home > Finance > Dovolená cestou necestou

Dovolená cestou necestou

Jakmile se řekne dovolená bez moře, ihned mě napadá překrásná země, a to Nový Zéland. Musím se přiznat, že je to moje vysněná dovolená, takže tento článek bude tak trochu i pro mě.

letadlo

Nový Zéland je ostrov ležící jihovýchodně od Austrálie. Hlavním městem je Wellington. Patří do britského Společenství národů a pyšní se překrásnou přírodou, která posloužila jako živé kulisy několika filmům. Když si prohlížím fotky od lidí, kteří už měli možnost Zéland navštívit, cítím se najednou osvobozená od všech starostí. Je to pro mě jako balzám na duši.

Kromě fauny a flóry zde můžete vidět tradiční maorský tanec haka, který předvádí také národní ragbyové mužstvo All Blacks. Zajímavé je, že Maorové na Zélandu stále žijí. Jejich kultura je situována hlavně do oblasti Rotorua a už mnoho let zažívá renesanci. Pro ty, kteří by se Maorům chtěli přiblížit ještě o něco víc, je tu možnost výuky maorštiny, poznat tradice her, tanců a zpěvů.

kufr

Pojďme se ale konečně podívat na turistické atrakce, které Zéland nabízí.

1. Geotermální oblast
Tato oblast se nachází v oblasti Rotorua. Toto město je vzdálené asi 200 kilometrů od Auckladnu. Vyhlášené je hlavně geotermálními prameny v jeho okolí. Nejvíce navštěvovanější je oblast Waiotapu. Je sice plná podivných a trochu nelibě páchnoucích jezírek, ale nachází se tam také několik metrů vysoký gejzír Lady Knox. Speciálně pro turisty ho „spouští“ každé ráno.

2. Mount Taranaki
Tato hora leží na západním pobřeží severního ostrova. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších hor na Zélandu a zároveň o horu s nejsouměrnějším vrcholkem. Vrcholek je téměř pořád schovaný v mracích a podle místních to značí déšť nebo jeho začátek.

3. Západní pobřeží
Je přezdívané „Wet Coast“, tedy mokré pobřeží. Jsou tu totiž dešťové přeháňky tak časté, než kdekoliv jinde v zemi. Každopádně tento fakt hravě převálcují kilometry opuštěných pláží s tropickou vegetací, která v jiných oblastech byla zastavěna městy, nebo využita pro zemědělství. Nevídaným lákadlem jsou tak zvané „Palačinkové skály“, což jsou desítky skalních útvarů, které svým tvarem připomínají právě palačinky.

4. Queenstown
Toto městečko je známé jako „hlavní město adrenalinu“. Je málo jedinců, kteří navštívili Queenstown bez toho, aniž by zkusili bungee jumping, projeli se na motorovém člunu ve skalním kaňonu nebo sjeli divokou řeku na raftu. Pro adrenalinové nadšence je to vysloveně ráj.

5. Národní park Nelson Lakes
Nachází se na severu Jižního ostrova a jsou v něm dvě ledovcová jezera – Rotoroa a Rotoiti. Turisti se tady tolik nevyskytují jako v jiných parcích a díky tomu tato oblast spadá to „kiwi zóny“. To znamená, že návštěvníci mají možnost spatřit národního ptáka kiwi. Nejsou samozřejmě opomenuty ani ostatní aktivity, jako například rybaření. Spousty rybářů se sem sjíždí za klidem a možností nerušeně relaxovat.

zavazadlo

6. Teď bych ráda vyzdvihla jedno speciální místo, které je, dá se říct, mou srdeční záležitostí. Je to vesnička Mata Mata, místo, kde žijí Půlčíci. Je to úžasné místo, díky kterému existuje Hobitín i ve skutečném světě. Přesně tak – jedná se o místo, kde se natáčel filmový trhák Pán prstenů. Každému, kdo se na Nový Zéland vypraví, bych přála toto místo vidět. Jedinou nevýhodou je, že tato oblast je soukromým pozemkem a platí se dost vysoké vstupné. Ale myslím si, že když už dáte peníze za letenky na Zéland, nebude toto zas až takový problém.
No, myslím, že tímto výčtem krásy Nového Zélandu zdaleka nekončí. Jestli Vás to trochu zaujalo, máte prostředky a toužíte poznat něco nového, neváhejte! Heslo zní: .