Home > Podnikání > Nejkratší let světa

Nejkratší let světa

Ve Skotsku mají jednu světovou raritu. Aerolinky Loganiar zprostředkovávají nejkratší let na světě. Trvá pouhých 90 vteřin a tento turisticky frekventovaný mikro let slouží mimo jiné i jako zviditelnění. Firma, která léta provozuje svou činnost pro větší společnosti, totiž touží po svém osamostatnění. 

Během krátkého letu se dá s nadsázkou říci, že si ani pořádně nedopnete pásy a už abyste je zase rozepínali. Let nejčastěji proběhne v rozmezí minuty a půl, ale při působení příznivého větru se dá stihnout i pod minutu. Malé letadlo pro osm pasažérů létá dvakrát denně. Jednosměrný let stojí sedmnáct liber a za zpáteční si firma účtuje liber jedna dvacet.  
malý letoun
Tento let si můžete dopřát ve Skotsku, když se potřebujete dopravit na jeden z jeho ostrovů v Severním moři. Nejčastěji se létá na Vnější Hebrydy, Orkneje a Shetlandy. Krom nejkratších letů jsou velmi oblíbené i lety zakončené přistáním na písečných plážích. U těchto přistání piloti nedodržují letový řád jako na letištích ale řídí je příliv a odliv. Tyto krátké lety jsou velmi oblíbené v letním období, takže nouze o zákazníky krátkých letů rozhodně není.

Převléct dres, jen když úřady dovolí
Loganiar byli prozatím vždy v barvách jiných společností, dlouho koexistovali pod vedením British Airwaves, od roku 2008 mají dohodu z firmou Flybe , která vyprší 1. září 2017. Den osamocení se rychle blíží a do té doby musí nést jejich letka nové barvy s tématikou typickou pro skotské ostrovy. Firma proto volila tartanové vzory. Ve Skotsku jsou ale tytu pravoúhlé vzory různých barev žárlivě a bedlivě střeženy. Dokonce mají Skotové speciální úřad, který jedinečnost nových návrhů podrobně zkoumá.
skoti ve tradičním oděvu
Jen pro zajímavost firma Loganiar pro svůj návrh předložený 15. března dostala pořadové číslo 11 744. Aerolinky také uvádějí, že pomáhá dopravou Skotů nejdéle za Všech a že jejich tartan je odkazem skotské historie a jedinečnosti.