Home > Bydlení > Ekonomické bydlení

Ekonomické bydlení

Bydlet v bytě nebo v rodinném domě? Pro mnoho lidí je rodinný dům jasnou volbou a to i za cenu, že budou odsouzeni k celoživotnímu splácení hypotéky. Ale hypotéku by si na bydlení museli vzít tak či tak a v případě koupi bytu by nebyla zase o tolik nižší.

Je celkem pochopitelné, že když už člověk platí měsíčně vysokou částku za hypotéku, hledá jiné způsoby, jak by mohl ušetřit. Samozřejmě nikdo se nechce příliš omezovat v základních potřebách jako je jídlo nebo osobní potřeby. To je možné krátkodobě, ale dlouhodobé omezování vede k deprivaci a tím i vážným psychickým problémům.
nový projekt domu

A není to jen potřeba ušetřit peníze za energie. Ekonomický aspekt není ten jediný. V současné době lidé konečně přemýšlí také ekologicky. Není jim lhostejný osud naší planety a jsou ochotni sami svým zodpovědným přístupem přispět k tomu, aby lidé byli vůči naší planetě ohleduplnější a brali si jen tolik kolik je opravdu nezbytně nutné.

 projekt řadových domů


Nízkonákladová forma bydlení


Nezbývá tedy, než hledat nízkonákladovou formu bydlení. V současné době jsou trendem energeticky soběstačné a nízkoenergetické domy. Oč se jedná? O soběstačnost domu a jeho nezávislost případně minimální závislost na ostatních zdrojích. Takový dům si vyrábí například energii sám prostřednictvím solárních panelů. Nevyužívá obecní kanalizaci, ale vlastní studny. Zcela nezávislé na zdrojích jsou opravdu jen některé domy. Mnohé využívají částečně veřejné sítě, ale přesto jsou účty za energie velmi nízké. Jedná se o takzvaně pasivní domy.
nový dům rodinný

Pasivní domy jsou navržené, aby okna byla na teplejší stranu, to znamená na stranu jižní. Je to výhodnější pro získání přirozeného tepla.

Samozřejmě stavba pasivního domu vyžaduje od budoucího majitele, aby si získal maximum informací a naučil se využívat možností těchto domů. Je rozhodně na místě, abyste se nejprve zajímali o všechny možnosti.