Home > Podnikání > Co vlastně pro podnikatele znamená EET?

Co vlastně pro podnikatele znamená EET?

Kolik Elektronická evidence tržeb stojí?    

        Pokud jste živnostník či podnikatel a týká se vás EET, může vás pořízení pokladny stát od pěti do šedesáti tisíc. To v závislosti na tom, jaký podnik provozujete. V případě těch větších, to nemusí být konečné číslo. Záleží také na tom, kolik prodejních míst máte. U menších provozů to může „jen“ mezi pěti až patnácti tisíci korun. U středních a velkých, jak jsem již zmiňoval, klidně i šedesát tisíc. U gastro podniků je to od dvaceti tisíc. EET se týká třeba i podomních prodejců či automechaniků, kteří prodávají související produkty.
historická pokladna
            Zmíněné náklady však nejsou to jediné, co musí podnikatel zaplatit. Teď nemám na mysli daně. O ty vlastně ani moc nejde. Důležité je zmínit, kolik měsíčně zaplatíte jen za provoz pokladny. Nejméně tisícovku měsíčně dáte za termo kotoučky. Vysokorychlostní internet vyjde měsíčně na 500 korun. Kasy většinou také obsahují licenci k provozu, ta stojí od tří set do tisíce korun. Měsíčně. Když se kasa pokazí, oprava profesionálním technikem vyjde na dalších 600 korun za každou hodinu. Celkově se tedy cena provozu kasy pohybuje kolem 3000 korun českých měsíčně. Pokud provozujete větší gastro podnik s více provozy (kavárna, restaurace nebo mobilní provozovnu), musíte si pořídit pokladnu zvlášť pro každý z nich. Není to tedy levná záležitost.

Pokuty a sankce

            Pokud dojde ke zmaření evidence, podnikatel bude nucen zaplatit pokutu až půl milionu korun. Rovněž v případě, že nevystaví zákazníkovi účtenku. Po zvlášť závažném neevidování, může být dokonce uzavřena provozovna nebo pozastavena činnost. A to s okamžitou platností.
pokladna Casio

Vláda, kritici, ústavní soudci, 3. a 4. vlna

            Ve vládě tvrdili, že zavedením EET se narovná podnikatelské prostředí a zvýší se výběr daní. Kritici naopak říkali, že dojde k pravému opaku. Faktem je, že evidovaní zásadním způsobem výběr daní nezvýšilo. A že EET je pouze způsob, kterým stát trestá podnikatele a živnostníky, kvůli vlastní neschopnosti vybírat daně. Dle některých odborníků za zvýšením výběru stojí zejména kontrolní hlášení. Koncem minulého roku ústavní soud zrušil 3. a 4. vlnu EET. Někteří soudci chtěli EET zrušit úplně. Je to zdá se signál, že na tom co říkají odpůrci, něco je. Každopádně EET zatím v mnoha podnicích „funguje“ a je ukotvena zákonem.