Home > Bydlení > Starší lidé mají rádi pohodlí

Starší lidé mají rádi pohodlí

Teprve ve vyšším věku začne každý chápat, že se celý život zbytečně hnal za věcmi, které nepotřeboval, ale že dokonce byla hloupost chtít mít vše o stupeň lepší než kamarádi. Teď už zjistí, že zrekonstruovaný byt před např. deseti lety přestal vyhovovat, protože postupně se zhoršující zdraví ukáže, že dlažba na podlaze koupelny je kluzká a je problém při nacákání vody se na ní udržet bez úrazu.
dvě seniorky

V kuchyni starší lidé spíš chtějí spotřebiče, které jsou schopni naučit se lehce ovládat, ženy ocení, když můžou utřít kuchyňskou linku bez nebezpečného vylézání na židli, či štafle, nebo když nemají problém vyndat pekáč z trouby.

Umíte si představit, že se vám hůř vstává z postele? Pořízení si matrací, které jsou vysoké a přesně tak i tvrdé, jak potřebujete, je tou nejlepší investicí.

V obývacím pokoji je důležitým kusem nábytku sedací souprava. Nemám na mysli něco hodně moderního, ale pohodlného. Z gauče nesmí mít člověk pocit, že se každou chvíli musí projít, aby ho nebolela záda a televize je potřeba taková, aby se s ní uměl sžít.

Technika jde kupředu, ale jak naučit staré lidi ovládat nejmodernější přístroj, který sice umí spoustu věcí, ale on ho už nedokáže skoro ani zapnout?

Ne každý je technický typ a i když si nechá zapojit a naladit vše od odborníka, nemusí se naučit ovládat všechny potřebné funkce.

Možná by se mohly vyrábět i tyto věci tak, jako jsou telefony určené seniorům. Někteří se moderní techniky i obávají a neví, jestli si v blízké budoucnosti budou moct poslechnout rádio, nebo se podívat na televizi, protože nebudou vědět jak.
odpočinek v parku

A přitom nechtějí být odříznuti od světa.

Pohodlí neznamená jen příjemné posezení u oblíbeného pořadu. Ale také pocit „akurátného“ tepla. Je známo, že starší člověk vyžaduje vyšší teplotu domova, než mladší. Obvykle méně větrá a v zimě více topí.

Návštěva by se proto měla přizpůsobit a ne mluvit o tom, že je tam příšerné horko a hnát se větrat.

Když se rozhodneme navštívit takového člověka, tak se buď méně oblékneme, nebo navrstvíme oblečení tak, abychom při příchodu do hodně teple vytopeného bytu, mohli odložit nějakou vrstvu.

Není hezké smát se jim, že nemají moderní oblečení, oni nosí to, co je jim pohodlné. Nakupují podle příjemnosti materiálu a nekoukají na to, jestli je oblečení letošním výkřikem módy, nebo loňský vzor, či střih.

Rádi se scházejí se svými vrstevníky v parku na lavičkách a probírají témata, která jsou pro mladé uši nepochopitelná, až směšná. Jsou šťastní, když za hezkého počasí můžou posedět v kavárně na zahrádce, protože i oni nechtějí sedět doma.

A když se rozhodnou, že se vydají někam za teplem k moři, kupují si zájezdy all inclusive, aby měli veškerou péči a pohodlí.

Vyšší věk je jedna z etap života, kterou by měl každý respektovat a snažit se, aby i v tomto čase žil každý důstojně, spokojeně a co nejpohodlněji.

5.0
02