Home > Muži > 6 mýtů o prostatě, kterým pravděpodobně ještě věříte

6 mýtů o prostatě, kterým pravděpodobně ještě věříte

Mýtus č. 1: Zvětšená prostata se týká pouze mužů po padesátce

Samozřejmě, velké procento mužů trpí na zvětšenou prostatu po dosažení 50. roku života. Mnoho mužů se však s tímto problémem setká mnohem dříve. Záleží to na mnoha faktorech. Například, pokud se muž špatně stravuje, málo se hýbe a k tomu kouří nebo pije alkohol, může tuto nepříjemnost očekávat ve svém životě nesrovnatelně dříve než muži se zdravým životním stylem. Závisí to však i od hormonálních změn a jiných procesů v těle.
držení penisu

Mýtus č. 2: Zvětšená prostata vede k rakovině prostaty

Neexistuje žádná souvislost mezi benigní hyperplazií prostaty (BHP), jak se nezhoubné onemocnění zvětšené prostaty odborně nazývá, a rakovinou prostaty. Může se však stát, že přijdou najednou. BHP a rakovina prostaty sice mají podobné příznaky, což vás může vystrašit, ale vyšetření rychle ukáže, zda je skutečně důvod k obavám.

Mýtus č. 3: Po operaci zvětšené prostaty se sníží riziko rakoviny

Další mýtus související s rakovinou prostaty. Při operaci prostaty se odstraní pouze její vnitřní část, přičemž rakovina se většinou objevuje ve vnější části. Proto se toto riziko operací prostaty nesnižuje.

Mýtus č. 4: Zvětšená prostata musí být vždy léčena s použitím léků

Pokud máte zvětšenou prostatu, ale nepociťujete žádné nepříjemné příznaky, jako je častá návštěva toalety (i v noci), neustálý pocit nevyprázdněného měchýře či namáhavé a přerušované močení, není hned nutné začít užívat léky.
muž nahoře bez

Mýtus č. 5: Se symptomy zvětšené prostaty se nedá nic dělat

Pokud by se s příznaky zvětšené prostaty nedalo nic dělat, mnoho mužů by nedokázalo v životě normálně fungovat. A přitom někdy stačí málo – změnit svůj životní styl. Přečtěte si na internetu několik specializovaných článků o zvětšené prostatě. Ty vám poradí, že máte změnit stravování, omezit alkohol a kouření, více se věnovat sportům a pohybu na čerstvém vzduchu a dodržovat pitný režim. Pomohou také přírodní výživové doplňky a v neposlední řadě návštěva lékaře a medikamentózní léčba.

Mýtus č. 6: Čím větší je prostata, tím horší jsou příznaky

Pravdou je, že velikost prostaty nemá vliv na to, jaké jsou příznaky. Může se stát, že muži s více zvětšenou prostatou budou mít s ní mnohem menší nepříjemnosti než muži s méně zvětšenou prostatou a naopak.